تبلیغات
shaghayegh sorkh - آش چقدر شور شده که خان هم فهمیده
shaghayegh sorkh
دلا غافل زسبحانی چه حاصل - اسیر نفس شیطانی چه حاصل

جیمی کارتر: سیاست های آمریکا تروریست پرور است

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین امریکا، ضمن انتقاد شدید از حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا می‌گوید، کشتار غیرنظامیان در چنین حملاتی در حقیقت تروریسم را پرورش می‌دهد.


[-] اندازه متن [+]

جام سیاسی به نقل از پرس تی وی؛ جیمی کارتر حملات پهپادهای امریکایی به مناطق مختلف در پاستان و افغانستان را محکوم کرد.جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین امریکا، ضمن انتقاد شدید از حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در افغانستان و پاکستان می‌گوید: کشتار غیرنظامیان در چنین حملاتی در حقیقت تروریسم را پرورش می‌دهد.

کارتر در مصاحبه با شبکه خبری «راشا تودی» روسیه گفت: «من شخصا فکر می‌کنم با حمله هواپیماهای سرنشین به تروریست‌های بالقوه‌ای که گناهکار بودن آن‌ها اثبات نشده یا حتی برای اثبات آن تلاش نشده است، بیشتر بر ضرر خود عمل می‌کنیم تا به سود خود.»

 

وی افزود: «اما در این میان، حملات هواپیماهای بدون سرنشین همچنین موجب کشتن زنان و کودکان و حتی برخی هنگام در جشن‌های عروسی می‌شود... از این رو، باید در صدد اصلاح این موضوع باشیم.»

جیمی کارتر که از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۹ (۱۹۸۰ تا ۱۹۷۶) رئیس جمهور امریکا بود، همچنین از سیاست‌گذاران وقت امریکا به دلیل نقض «سیاست بلند مدت حفظ حریم خصوصی شهروندان امریکا» انتقاد کرد.

 

وی با اشاره به این که «ما [امریکا] قوانینی را تصویب می‌کنیم که اجازه شنود گفت‌وگوهای خصوصی تلفنی مردم یا ارتباط خصوصی مردم را می‌دهد» تصریح کرد که در گذشته برای انجام چنین کاری دولت باید از دادگاه حکمی دریافت می‌کرد که ثابت کند امنیت ملی کشور در خطر است، «که البته بسیار نادر بود، اما اکنون در سراسر امریکا مکالمه‌های تلفنی مردم شنود می‌شوند.»

 

رئیس جمهور پیشین امریکا تاکید کرد: «ما باید حقوق اولیه انسانی را بر اساس موازین اعلامیه جهانی حقوق بشر احیا کنیم.»

کارتر افزود که در اعلامیه جهانی حقوق بشر ۳۰ بند وجود دارد و «در حال حاضر، کشور من، امریکا، ۱۰ مورد آن را نقض می‌کند.»

 

پیشتر نیز روزنامه نیویورک تایمز از انتقادات تند جیمی کارتر نسبت به "سیاست خارجه ایالات متهده آمریکا" خبر داده بود.


به گزارش نیویورک تایمز، جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا، در انتقادی تند نسبت به سیاست خارجی آمریکا گفت: “آمریکا در حال از دست دادن نقش قهرمان حقوق بشر است”. وی در ادامه از واشنگتن خواست تا این روند را معکوس کند و رهبری اخلاقی را دوباره بدست آورد.

کارتر با اشاره به این مسئله که مقامات عالی رتبه ایالات متحده در حال حاضر مردم را در خارج از کشور و داخل کشور مورد هدف قرار داده اند در نقدی آتشین از دولت جورج بوش و باراک اوباما افزود: “فقط با اتکا به اثبات شدن اخبار نگران کننده جدید” می توان متوجه شد که تا چه حد یک چنین تخلفاتی نسبت به حقوق بشر گسترش یافته است.


نوشته شده در تاريخ شنبه 18 آذر 1391 توسط جاوید س
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


شرکت فنی مهندسی آب سازه ابرار