تبلیغات
shaghayegh sorkh - ملون الممالک عزم عراق کرده
shaghayegh sorkh
دلا غافل زسبحانی چه حاصل - اسیر نفس شیطانی چه حاصلبعد از بهم ریختن سوریه بنا به برنامه ریزی آمریکای جنایتکار و با پشتیبانی مالی قطر و عربستان و همکاری صمیمانه ملون الممالک جناب لجن اردوغان، حالا نوبت عراق است که با دسیسه صهیونیزم بین الملل و با همراهی همه عوامل ظلم و ستم و نیز با دخالت های مستقیم و غیر مستقیم همون لجن خان به آشوب کشیده شود و تفرقه شیعه و سنی و کرد و عرب و غیره اوج بگیرد و عوامل باقیمانده حزب بعث هم به خود بیایند که از این پشم برای خود کلاهی بدست آورند.
اف بر این دنیای دون فاسدان و گمراهان که برای این دو روزه دنیا چه خباثت ها که نمی کنند و چه جنایت ها که انجام نمی دهند.

سیاست های  رنگین ترکیه!/ کارتون: محمد کارگرپیام حمله رژیم صهیونیستی به مخالفان اسد چیست؟


مصر به حمله اسرائیل به سوریه واکنش نشان داد/ سکوت خجالت‎آورد اردوغان و امیر قطر و روشن شدن ائتلاف‎های پشت پرده در سوریه

 گروه بین‌الملل ـ کمیل نقی‌پور: حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیسیتی به یک مرکز تحقیقاتی ارتش سوریه، موضع حامیان بشار اسد مبنی بر اینکه آشوب‌طلبان در راستای منافع اسرائیل اقدام می‌کنند را تقویت کرده است. چنانکه سکوت معنادار حامیان معارضین یعنی ترکیه و قطر در قبال این تجاوز اسرائیل به سرزمین‌های اسلامی، به عنوان نشانه‌ای بزرگ برای برخی زد و بندهای سیاسی پشت پرده تلقی شده است.

به گزارش رجانیوز، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد روز چهارشنبه یک مرکز تحقیقاتی را در منطقه 'جرمانا'، واقع در حومه دمشق بمباران کردند که بر اثر آن، دو نفر کشته شدند. بنابر اعلامیه  دفتر فرماندهی ارتش سوریه، جنگنده‌های این رژیم از بلندی‌های 'جبل الشیخ'، واقع در مرز سرزمین‌های اشغالی و در "ارتفاع بسیار زیاد" وارد خاک سوریه شدند و گروه‌های مسلح مخالف دولت قصد داشتند هم‌زمان با این حمله، به مراکز دولتی حمله کنند.

جنگنده‌های اسرائیل در این حمله که با اطلاع کاخ سفید بوده است موفق شدند این مرکز تحقیقاتی را از بین ببرند. این در حالی است که مخالفان دولت اسد نیز پیش از این بارها به این مرکز حمله کرده، ولی موفق به تخریب این مرکز پژوهشی نشده بودند. حمله نظامی رژیم صهیونیستی به حومه دمشق اما با واکنش برخی از کشورها مواجه شد اما سکوت معنادار برخی کشورهای منطقه، این حمله هوایی را به نشانه‌ای بزرگ از اهداف پشت پرده درگیری‌های بیست و یکماه اخیر در سوریه تبدیل کرده است.

 در ابتدا این وزارت امور خارجه روسیه بود که در واکنشی قاطع این حمله را محکوم کرد.   وزارت امور خارجه لبنان نیز به این اقدام واکنش نشان داد. "میشل سلیمان" رئیس جمهور لبنان نیز ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد که اسرائیل از اوضاع کنونی سوریه برای اجرای سیاست های تجاوزکارانه خود بهره برداری می کند.

اما واکنش به حمله رژیم صهیونیستی به سوریه توسط گروه‌های مقاومت که در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی به سر می برند، عملا بیانگر آن است که تضعیف سوریه، تضعیف جبهه مقاومت و به بیان دیگر تقویت اسرائیل است. موضوعی که در بیانیه حزب‌الله لبنان نیز به آن اشاره شده است. در این بیانیه، حزب الله لبنان ضمن اعلام همبستگی با ملت و دولت سوریه، این حمله را آشکار کننده واقعیت تحولات این کشور دانست و تأکید کرد؛ کشورهای عربی باید مواضع خود درباره بحران سوریه را تغییر دهند. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، این حمله را تلاش این رژیم برای نابود کردن 'محور مقاومت' در منطقه خواندند.

مصر به حرف آمد ، قطر و ترکیه همچنان ساکت! از سوی دیگر بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در موضعی عجیب تنها  با اظهار نگرانی از تجاوز رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، خواستار محترم شمردن حاکمیت کشورها شد . وی در ادامه از سوریه و رژیم صهیونیستی خواست که از ارتکاب اقدامات تحریک آمیز علیه یکدیگر خودداری کنند و به قوانین بین المللی پایبند باشند.

اما شاید آنچه که حاشیه‌های حمله اسرائیل به سوریه را از متن آن پر اهمیت‌تر کرد، واکنش حامیان معارضین سوری به حمله اسرائیل به خاک سوریه بود. چنانکه حمله اسرائیل به سوریه که به طور واضح حکایت از دشمنی رژیم صهیونیستی با دولت بشار اسد دارد، برخی از کشورهای مسلمان مخالف اسد را هم به واکنش وا داشته است.

در همین راستا 'محمد کامل عمرو'، وزیر خارجه مصر ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، از جامعه بین‌الملل خواست تا به صورت قاطعانه حملات این رژیم به کشورهای عربی را محکوم کند. وی نسبت به تکرار این تجاوزات هشدار داد و بر خطرات آن نسبت به آینده امنیت منطقه ای و تحولات منطقه خاورمیانه تاکید کرد. جمعیت اخوان المسلمین مصر هم در بیانیه‌ای، با محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، اعلام کرد؛ رژیم 'اشغالگر' بار دیگر ثابت کرد؛ فلسفه وجودی آن 'تهدید و تخریب' در منطقه است. 

اما در شرایطی که اعتقاد به اصل مهم «سکوت در برابر حمله رژیم صهیونیستی به یک کشور عربی یعنی خط بطلان بر ادعای مبارزه با اشغالگری اسرائیل»، موجب شد تا برخی از جریانات اصیل اسلامی منطقه همچون اخوان المسلمین مصر، حزب‌الله لبنان، گروه‌های مقاومت فلسطین و حتی دولت مصر به عنوان مخالف بشار اسد در مقابل این حمله موضع گرفته و آن را محکوم کنند، قطر و ترکیه از دیگر مخالفان دولت اسد هیچ واکنش مشخصی نسبت به این موضوع نداشتند.

 بنا بر اعلام الجزیره، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عجیب گفت که حمله اسراییل به سوریه هنوز برای ترکیه مسجل نشده است . "سلجوق اونال" گفت: ترکیه اطلاعات رسمی درباره حمله اسرائیل به سوریه ندارد، اما این اقدام بیانگر بحرانی بودن اوضاع سوریه است که این امر تهدیدی برای صلح منطقه ای و جهانی محسوب می شود.

مقامات قطری نیز که اخیرا کمک 20 میلیون دلاری آنان به مخالفان اسد و برخی جناح‌های سیاسی در اسرائیل رسانه‌ای شده است، در برابر خبر حمله جنگنده های اسرائیلی به سوریه ، همچنان در سکوت به سر می‌برند. بی‌تفاوتی نسبت به تجاوز اسرائیل به سوریه و هم دستی برخی از مخالفان اسد در این تجاوز در حالی است که "ضدیت با آمریکا و اسرائیل" یکی از مولفه های حرکت "اصیل" بیداری اسلامی در منطقه اعلام و نبود این ویژگی نشان از "انحرافی" بودن آن، عنوان شده است. 

جمهوری اسلامی بارها  اعلام کرده که مساله اول جهان اسلام مساله فلسطین است و کشورهای مسلمان نباید از این موضوع غفلت کنند و نباید اقدامی انجام دهند که به تقویت اسرائیل و تضعیف جبهه مقاومت در منطقه منجر شود. رهبر معظم انقلاب سه شنبه هفته جاری (10/11/1391) در دیدار مسئولان نظام ، میهمانان كنفرانس وحدت اسلامی و سفرای کشورهای اسلامی فرمودند: «ملتهاى مسلمان باید با هم متحد شوند. در داخل هر كشور، گروههاى مختلف، مذاهب مختلف، جناحهاى مختلف، باید دست به دست هم بدهند؛ اختلافات فكرى و عقیدتى و سیاسى و سلیقهاى و جناحى را  بر حركتهاى اساسىِ خودشان حاكم نكنند، تا بتوانند در مقابل دشمن بایستند؛ امروز راه، فقط این است. با انواع حیل دارند تلاش میكنند ایجاد اختلاف كنند؛ مىبینید شما.  وقتى مسلمانها سرشان به اختلاف با یكدیگر مشغول شد، مسئلهى فلسطین در حاشیه قرار میگیرد؛ ایستادگى در مقابل زیادهخواهى آمریكا و غرب، در حاشیه قرار میگیرد؛ آنها امكان پیدا میكنند كه نقشههاى خودشان را عمل كنند.»  

 تاکید جلیلی بر حمایت اصولی ایران از سوریه

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به حمله اسرائیل به سوریه اعلام کرد ، این رژیم همانند جنگ های 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه ، از اقدام خود پشیمان خواهد شد. دکتر جلیلی در دیدار با مفتی اعظم سوربه با بیان اینکه سوریه امروز خط مقدم جهان اسلام در مقابله با رژیم صهیونیستی است و امت اسلامی اجازه تعرض به آن را نمی دهد، اظهار داشت رژیم صهیونیستی از تجاوز به سوریه همچون جنگ های 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه پشیمان خواهد شد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به نقش مهم علماء در آگاه سازی آحاد مردم نسبت به توطئه های دشمنان، هدف دشمن از اعمال فشار بر جبهه مقاومت اسلامی را مقابله با شکل گیری و تقویت روزافزون تمدن نوین اسلامی عنوان و تأکید کرد حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه و جریان مقاومت یک حمایت اصولی است.  مفتی اعظم سوریه نیز تعرض رژیم صهیونیستی به خاک کشورش را باعث افشای توطئه های دشمن و آشکار شدن دست صهیونیستها در حوادث سوریه عنوان و با تجلیل از نقش پیشرو و سازنده جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام بر لزوم هوشیاری همه مسلمانان در برابر دسیسه های اختلاف افکنانه تأکید کرد. 

از سوی دیگرمعاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ضمن محکومیت شدید حمله تل اویو به حومه دمشق تاکید کرد: این حمله اهداف مشترک تروریست‌ها و رژیم صهیونیستی را در قبال سوریه به نمایش گذاشت. حسین امیر عبداللهیان با اشاره به اهداف جاه طلبانه رژیم صهیونیستی از دبیرکل سازمتن ملل خواستار اقدامی موثر و کار امد شد و افزود: برخی طرفهایی که همواره مواضع سختی علیه سوریه اتخاذ می کنند لازمست است اکنون اقدامی جدی و مواضعی قاطع علیه این تجاوز تل اویو اتخاذ نمایند و امنیت منطقه را ملاک عمل خود قرار دهند.

وی به رژیم صهیونیستی هشدار داد که فریب سامانه پاتریوت مستقر شده در منطقه را نخورد چرا که این سامانه ناکارامدی خود را در جنگ هشت روزه غزه به اثبات رسانده است.

به نظر می‌رسد عدم موضعگیری ترکیه و قطر در قبال حمله اسرائیل به سوریه، به شکل گیری یک دوگانه جدید در منطقه خاورمیانه منجر خواهد شد، دوگانه‌ای که در یک سو، همکاری با اسرائیل و غرب برای  از بین بردن و حمله به سرزمین‌های اسلامی تعریف شده است، و در سوی دیگر، اشتراک نظر در مقابله با اسرائیل با وجود برخی اختلاف نظرهای سیاسی به چشم می‌خورد. دو گانه‌ای که این روزها و با حضور موشک‌های پاتریوت ناتو در خاک ترکیه، بیش از پیش خود را به نمایش گذاشته است.

نوشته شده در تاريخ جمعه 13 بهمن 1391 توسط جاوید س
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


شرکت فنی مهندسی آب سازه ابرار