تبلیغات
shaghayegh sorkh - خیاط به کوزه در می افتد
shaghayegh sorkh
دلا غافل زسبحانی چه حاصل - اسیر نفس شیطانی چه حاصل

بهرام که گور می گرفتی همه عمر
دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

حکایت اردوغان هم مشابهت به خیاط دارد و هم به بهرام گور


این آرزومند امپراطور شدن، یا همان خلیفه خیالی سرزمین های اسلامی در ایجاد تشنج و تفرقه در بین مردم سوریه از هیچ کار و جنایتی فرو گذاری نکرد و هر چه گفتند اربابان جنایت پیشه اش، بی کم و کاست و بلکه فزونتر در سرکوب ملت سوریه بکار گرفت تا شاید بتواند امپراطوری عثمانی را تجدید بنا کرده و نامی برای خودش دست و پا کرده باشد.

اما عزم راسخ ملت و ارتش و دولت سوریه برای نشاندن متجاوزین بر سر جای خود نه تنها فرصت را به اردوچاخان نداد بلکه طی چند روز اخیر شاهد قیام مردم ترکیه در اعتراض به جنایت ها و دخالتهای اردوچاخان در سوریه هستیم. قیامی که ابتدا با قطع چند درخت شروع و ناگهان به حدی گسترش یافته است که سردمداران مزدورش را به وحشت انداخته و به دنبال راه فراری هستند که خود را هر چه سریعتر از این منجلاب بیرون بکشند.

چو بد کردی مباش ایمن ز آفات

 

اعتراضات در ترکیه، به تظاهرات ضد دولتی تبدیل شد


شورش ها و تظاهرات در ترکیه که از روز گذشته با زمینه ای زیست محیطی آغاز شد، امروز ابعاد گسترده و غیرمنتظره ای به خود گرفته و مردم و نیروهای امنیتی را به شکل کم سابقه ای در مقابل هم قرار داده است. اینک معترضان می گویند بحثشان قطع چند درخت نیست؛ بلکه اقتدارگرایی دولت اردوغان است.

به گزارش «تابناک»، هزاران تظاهرکننده از روز گذشته در ترکیه به خیابان‌ها ریخته و در خشونت‌بارترین تظاهرات در این کشور طی سالیان اخیر شرکت کردند. تاکنون صدها نفر در جریان این تظاهرات زخمی شده و شمار بسیاری نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. برخی رسانه‌های غربی با اشاره به رخدادهای سال‌های اخیر کشورهای عربی، نام «بهار ترکی» را به این وقایع داده‌اند.

بر پایه گزارشی که «راشا تودی» منتشر کرده، در دومین روز تظاهرات مردم ترکیه در استانبول و آنکارا، حضور نیروهای پلیس محسوس بوده و این نیروها تلاش کرده‌اند با گاز اشک‌آور و شیلنگ‌های آب پرفشار، تظاهرکنندگان را پراکنده سازند.

حضور تظاهرکنندگان ‌روی پل تنگه بسفر در استانبول، سبب بسته شدن این پل و غیرممکن شدن رفت و آمد بر روی آن شد. معترضان قصد داشتند از طریق این پل به بخش غربی شهر رفته و خود را به میدان تقسیم برسانند.

تظاهرات مردم ترکیه که روز جمعه در اعتراض به تصمیم دستگاه‌های دولتی برای قطع درختان و از میان بردن یک پارک آغاز شد، طی شب و روز بعد به درگیری‌های شدید معترضان با پلیس تبدیل شد. علاوه بر این، اعتراضات استانبول به دیگر مناطق ترکیه نیز گسترش یافت و شهرهای آنکارا و ازمیر نیز در این ماجرا درگیر شدند.

راشا تودی گزارش می‌دهد، در 24 ساعت گذشته، ماهیت اعتراضات نیز تغییر یافته و به تظاهراتی علیه سیاست‌های حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه تبدیل شده است. بر این اساس، معترضان حزب حاکم را به تشدید رویکردهای اقتدارگرایانه متهم می‌کنند.

در همین زمینه، یک دانشجوی تظاهرکننده به «رویترز» گفته: «موضوع، دیگر قطع درختان نیست. بحث بر سر همه فشارهایی است که ما از این دولت تحمل کرده ایم. تحمل ما تمام شده. ما از مسیری که کشور در آن حرکت می‌کند، راضی نیستیم».

بر پایه گزارش‌ها، دست‌کم دوازده نفر، از جمله یک نماینده کرد پارلمان ترکیه و یک عکاس خبرگزاری رویترز در جریان درگیری‌های مصدوم شده اند. شش نفر از مصدوم شدگان، از ناحیه سر دچار جراحت شده اند و جراحت آن‌ها خطرناک است. تعداد زیادی از تظاهرکنندگان نیز به سبب استنشاق گاز اشک آور دچار مسمومیت شده اند.

به جز استانبول، در آنکارا نیز تظاهرات شدیدی برگزار شد و پلیس برای متفرق کردن افرادی که قصد داشتند خود را به مقر حزب عدالت و توسعه برسانند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

در این میان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در واکنشی شتاب زده‌، ‌سخنرانی کرده و وعده داده افرادی از نیروهای پلیس را که از زور استفاده کرده اند، مجازات می‌کند. این در حالی است که «سیرین اونال»، معاون حزب عدالت و توسعه، در اظهارنظری در شبکه «توئیتر» از واکنش شدید پلیس به تظاهرکنندگان حمایت کرده است.

وی در این زمینه نوشته: «روشن است که برخی مردم نیاز به گاز [اشک آور] داشته اند. امیدوارم اگر میدان تقسیم را رها کنید، روز خوبی داشته باشید. نظام نیاز به متابعت و فرمانبری دارد».

حزب «صلح و دموکراسی» که از احزاب مخالف دولت ترکیه به شمار می‌رود، اقدامات شدید پلیس را «تروریسم دولتی» خوانده است. عفو بین الملل نیز اعلام کرده نسبت به استفاده بیش از اندازه از زور در مقابل تظاهراتی که به طور صلح آمیز آغاز شده، نگران است.

گفتنی است ریشه درگیری‌های دو روز گذشته، روز دوشنبه هفته قبل و پس از آن شکل گرفت که مقامات ترک تصمیم گرفتند «پارک قاضی» در نزدیکی میدان تقسیم در ترکیه را به یک مرکز خرید تبدیل کنند. این موضوع سبب گرد آمدن شمار زیادی از معترضان در این پارک شد که می‌گفتند قصد دارند از آخرین فضای سبز موجود در مرکز استانبول محافظت کنند.

روز چهارشنبه، «کمال قلیچداراوغلو»، رهبر حزب جمهوری خواه خلق که از احزاب مخالفت دولت به شمار می‌رود، از کمپ معترضان در پارک قاضی دیدار کرد و قول داد که اعضای حزب متبوعش همه تلاش خود را برای عقب راندن بولدوزرها از پارک به کار خواهند بست.

روز پنجشنبه، حملات نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان آغاز شد و با تشدید این اقدامات در روز جمعه، اعتراضات اوج گرفت و وضعیت کنونی نتیجه این اقدامات به شمار می‌رود.

 

                اعتراضات علیه اردوغان در شهرهای ترکیه به روایت دوربین‌ها

اعتراضات ضد دولتی که از استانبول شروع شده بود به دیگر شهر ترکیه نیز سرایت کرده و مردم خواستار کناره گیری نخست وزیر هستند.

خبرگزاری فارس: اعتراضات علیه اردوغان در شهرهای ترکیه به روایت دوربین‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، شهر استانبول ترکیه از دیروز شاهد درگیری بی‌سابقه نیروهای امنیتی با مردم بوده است.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد که اعتراضات علاوه بر استانبول به شهرهای ازمیر، آنکارا، سمسون، آدانا، بورصه و مرسین هم سرایت کرده است.

 

یکی از شدیدترین درگیری ها در خیابان عبدی ایبیجی شهر آنکارا روی داده و معترضان با سر دادن شعارهایی علیه حزب عدالت و توسعه، خواستار کناره گیری رجب طیب اردوغان از نخست وزیری ترکیه شدند.

ترکیه طی دو روز گذشته شاهد اعتراضات گسترده خیابانی علیه دولت بوده که دستکم 100 نفر در این اعتراضات زخمی شده‌اند.

این اعتراض‌ها ابتدا روز دوشنبه گذشته در پی بریده شدن چند درخت به وسیله یک شرکت برای ساخت مجتمع تجاری در «جیزی پارک» استانبول آغاز شده بود که پس از حمله روز گذشته پلیس به تجمع کنندگان در پارک به تظاهراتی بزرگ علیه حزب عدالت و توسعه تبدیل شد.

وزارت خارجه آمریکا و سازمان عفو بین الملل از وقوع خشونت‌ها در ترکیه و اقدامات پلیس این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

                          عبدالله گل: تظاهرات استانبول نگران کننده است

رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های تظاهرات و درگیری ها در میدان تقسیم استانبول را نگران کننده توصیف کرد.

خبرگزاری فارس: عبدالله گل: تظاهرات استانبول نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «لبنان24»، «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های در میدان «تقسیم» استانبول را نگران کننده توصیف کرد.

گل در بیانیه‌ای که از سوی دفترش منتشر شده تأکید کرد که همه بلوغ سیاسی داشته باشند تا این درگیری‌ها آرام بگیرد.

وی همچنین از نیروهای پلیس خواست رفتاری متناسب با حجم و میزان اعتراضات داشته باشند.

این اعتراض‌ها از جمعه گذشته در اعتراض به طرح دولت ترکیه برای تبدیل بوستان تاریخی «قیزی پارک» به یک مرکز فرهنگی و تجاری در استانبول آغاز و به برخی شهرهای دیگر از جمله، ازمیر و آنکارا نیز کشیده شد.

هزاران نفر از ساکنان استانبول، دیشب را در خیابان سپری کردند و خواستار لغو اجرای این طرح شدند.این بوستان یکی از سنبل‌های شهر استانبول است که ده‌ها سال از عمر آن می‌گذرد.

این درگیری‌ها خشونت‌بارترین درگیری‌ها از سال 2002 تا کنون به شمار می‌آید که حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «رجب طیب اردوغان» قدرت را در این کشور به دست گرفته است.

پلیس ترکیه امروز نیز برای متفرق کردن معترضان در میدان تقسیم استانبول، برای دومین روز متوالی، از گاز اشک آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد و طی آن صدها نفر تاکنون زخمی شده‌اند و برخی اخبار از کشته شدن چند نفر نیز حکایت دارد.

حزب معارض «جمهوری‌خواه خلق» ترکیه نیز خواستار برگزاری تظاهراتی گسترده برای برکناری دولت «رجب طیب اردوغان» شد.

و اما جدید ترین خبرها در مورد ترکیه و اردو چاخان و همچنین پیروزی بزرگ مقاومت سوریه


کد خبر: ۳۲۳۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۹
تظاهرات کنندگان ضد دولتی در ترکیه موفق شدند با ربودن یک دستگاه بیل مکانیکی ، به سمت دفتر نخست وزیر این کشور در آنکارا ، پایتخت ، یورش ببرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، گروهی از تظاهرات کنندگان با تصاحب یک بیل مکانیکی در نیمه شب گذشته ( دوشنبه ، 3 ژوئن )، به سمت دفتر رجب طیب اردوغان ، نخست وزیر ترکیه ، حرکت کنند ؛ گرچه در میان راه با نیروهای ضد شورش برخورد کردند.
 
این معترضان در خیابان منتهی به دفتر نخست وزیری ترکیه ، با انبوهی از موانع فلزی نیز رو به رو شدند و حضور پلیس ، از نزدیک شدن آنان به ساختمان مزبور جلوگیری کرد.

در پی تشدید درگیری میان تظاهرات کنندگان ضد دولتی و پلیس ضد شورش ترکیه ، شماری از پزشکان در یک مسجد نزدیک به منطقه درگیری ها ، به مداوای مجروحان پرداختند.

تظاهرات مخالفان سیاست های دولت ترکیه ، در چهار روز گذشته در ده ها شهر این کشور از  جمله آنکارا ، استانبول و ازمیر ، دست کم دو کشته ، ده ها زخمی و صدها بازداشتی بر جا گذاشته است

کد خبر: ۳۲۳۸۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۹
به دنبال هدف قرار دادن یک مرکز تجمع عناصر جهادی تکفیری وابسته به «جبهه النصره» در ریف قامشلی از توابع استان الحسکه رهبر جبهه النصره در این منطقه به قتل رسید.

به گزارش فارس، یگان‌های ارتش سوریه امروز سه‌شنبه یک مرکز تجمع عناصر جهادی تکفیری وابسته به «جبهه النصره» در نزدیکی مدرسه «تل حمیس» در ریف «قامشلی» از توابع استان الحسکه را هدف قرار داده و منهدم کردند.

بنابر گزارش‌های رسیده در جریان این حمله «صطام ابراهیم الکیاخی»، رهبر جبهه النصره در استان الحسکه به همراه 6 نفر از اعضای گروهش کشته شدند.

منابع محلی تاکید کردند که الکیاخی رهبر جبهه النصره در سراسر مناطق و روستاهای ریف قامشلی بود و از جمله خطرناک‌ترین تروریست‌های منطقه به شمار می‌آمد.


کد خبر: ۳۲۳۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۳۱
باشگاه خبرنگاران نوشت:

"گارانتی بانک" سومین بانک بزرگ وام دهنده ترکیه اعلام کرد تعدادی از مشتریان این بانک در اعتراض به نحوه پوشش تظاهرات ضد دولتی در یکی از رسانه های وابسته به این بانک، پس انداز های خود را از حساب بانک خارج کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ در چند روز اخیر ده ها هزار نفر از مردم در ده ها شهر سراسر ترکیه، تظاهراتی را علیه دولت برگزار کرده اند. بسیاری از مردم معتقدند شبکه های تلویزیونی و روزنامه های داخلی از ترس اقدامات تلافی جویانه دولت، پوشش مناسب و کافی از تظاهرات به عمل می آورند.

شرکت "دوغوش هلدینگ" که سهام اکثریت بانک گارانتی را در اختیار دارد جزو سهامداران شبکه تلویزیونی اِن تی وی ترکیه نیز به شمار می رود. تظاهرکنندگان از نحوه پوشش اخبار تظاهرات در این شبکه بسیار ناراحت هستند.

روز سه شنبه ده ها نفر در برابر ساختمان مرکزی گارانتی بانک در استانبول تظاهرات کردند.

"ارگون اوزن" رئیس هیات مدیره این بانک با اشاره به اینکه تعدادی از مشتریان حساب های بانکی خود را بسته و کارت های اعتباری خود را مسدود کرده اند گفت تعداد این افراد بسیار محدود است.وی گفت حدود 35 تا 40 میلیون لیره از مجموع 95 میلیارد دارایی حساب های این بانک در هفته گذشته از حساب ها خارج شد.

کد خبر: ۳۲۳۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۵
تلویزیون دولتی سوریه از بازپس گیری کنترل کامل شهر القصیر از دست تروریست ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش سوریه پس از دو هفته درگیری شدید توانست شهر القصیر را به طور کامل از دست مخالفان مسلح آزاد کند.

شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد که ارتش سوریه کنترل کامل این شهر را به دست گرفته است.

شبکه خبری المیادین هم اکنون در حال پخش تصاویری از شهر القصیر است که به کنترل کامل ارتش سوریه در آمده است.

فرا فکنی اردوچاخان :

کد خبر: ۳۲۳۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۱۳
متهم کردن یک ایرانی به جهت‌دهی ناآرامی‌های ترکیه در شرایطی است که این کشور طی 5 روز گذشته شاهد تشدید اعتراضات مردمی به سیاستهای دولت حاکم در این کشور بوده است.

به گزارش فارس با گسترش اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ترکیه، نیروهای امنیتی این کشور، مدعی بازداشت یک ایرانی در آنکارا شده و وی را به جهت‌دهی اعتراضات مردمی و ناآرامی‌ها در این شهر متهم کردند.

واحدهای اطلاعات و مبارزه با ترور پلیس ترکیه مدعی شدند که یک فرد را با هویت و با نام «شایان شاملو» در آنکارا دستگیر کرده‌اند.

در حالی که شهرهای مختلف ترکیه طی روزهای گذشته شاهد برگزاری تظاهرات‌های گسترده مردمی بوده است و مقامات ترکیه‌ای را مجبور به دیدار با رهبر بزرگترین حزب مخالف این کشور کرده، پلیس ترکیه مدعی شد بر اساس بررسی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مستقر در میدان هلال احمر و پارک گوون آنکارا در تاریخ های دوم و سوم ژوئن این فرد نقش فعالی در جهت‌دهی تظاهرکنندگان در این مناطق داشته است. بنا به ادعای پلیس ترکیه این فرد برای اینکه شناسایی نشود تلاش می کرده تا صورت خود را بپوشاند.

برخی کارشناسان معتقدند که دولت ترکیه به منظور مشروعیت بخشیدن به سرکوب اعتراضات مردمی در سراسر این کشور، دست داشتن عناصر خارجی در این ناآرامی‌ها را مطرح کرده‌اند تا وجهه آنها در محافل بین‌المللی دچار خدشه کمتری شود.

پلیس ترکیه همچنین مدعی شد که شایان شاملو قبل از آغاز تظاهرات آخرین بار به استانبول رفته و با برخی افراد تماس برقرار کرده است.

بازداشت این فرد در حالی است که هنوز ارتباطات و تماس‌های تلفنی وی مشخص نیست و پلیس ترکیه پس از بازداشت وی می‌خواهد تحقیقات درباره تماسی های تلفنی‌اش را انجام دهد. پلیس ترکیه در همین راستا از سازمان ارتباطات خواسته تا مستندات تماس های تلفنی وی را ارائه کند و بر این اساس قرار است مشخص شود وی در یک ماه گذشته با چه کسی و یا کسانی تماس داشته و آیا در مورد تظاهرات حرفی رد و بدل شده یا نه.

متهم کردن یک ایرانی به جهت‌دهی ناآرامی‌های ترکیه در شرایطی است که این کشور طی 5 روز گذشته شاهد تشدید اعتراضات مردمی به سیاستهای دولت حاکم در این کشور بوده است.
شدت درگیری‌ها تا به حدی بوده است که حتی اتباع ترک مقیم کشورهای دیگر و فعالان حقوق بشری سایر کشورها را نیز وادار به برگزاری راهپیمایی در حمایت از مردم ترکیه کرده است.

حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که بزرگترین حزب مخالف این کشور محسوب می‌شود، در این اعتراضات نقش فعالی را داشته است به طوری که «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با رهبر این حزب دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین حال بسیاری از فعالان سیاسی و چهره‌های هنری هم در این روزها حمایت خود را از معترضان اعلام کرده‌اند. اما «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه در واکنش به ناآرامی‌ها، معترضان را افراد غارتگر نامید.

در همین حال برخی در این زمینه به وجود اختلاف بین اردوغان و عبدالله گل در رابطه با نوع واکنش به ناآرامی‌ها خبر می‌دهند. عبدالله گل که تحولات اخیر ترکیه را یک آزمون دموکراسی برای کشورش عنوان کرده بود، روز گذشته پس از دیدار با رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت که پیام معترضان را دریافت کرده است. اردوغان در واکنش به اظهارات وی گفت: من که پیامی دریافت نکردم، نمی دانم چه کسی چه پیامی دریافت کرد.

«احمد داوداوغلو»، وزیر خارجه ترکیه نیز گفت که این اعتراضات وجهه ترکیه را در عرصه بین المللی خدشه‌دار می‌کند.

«احمد آکینجی» نویسنده و کارگردان سینما و یکی از دوستان دوران دبیرستانی «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در استانبول گفت که تظاهرات میدان تقسیم و گسترش آن به سراسر ترکیه در واقع اعتراض به دیکتاتوری اردوغان است.

مجله آمریکایی فارین پالسی نیز در تحلیل ناآرامی‌های ترکیه نوشت: اعتراضات گسترده مردم ترکیه را باید واکنشی به اقدامات حزب عدالت و توسعه به رهبری «رجب طیب اردوغان» و همچنین سبک حکومت داری شخص نخست وزیر دید.


کد خبر: ۳۲۴۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۷
معترضان ترکیه تاکید دارند اردوغان دیگر در ترکیه جایی ندارد و باید برود.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، معترضان ترک همچنان بر اعتراضهای خود تاکید دارند. آنها می گویند رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه باید از مقام خود استعفا کند و در عملکرد خود تغییراتی بوجود بیاورد. البته آنها مطالبات دیگری هم دارند.

یکی از جوانان معترض ترک در این خصوص گفت:« پیام همه معترضان ترک این است که اردوغان دیگر در ترکیه جایی ندارد.»

یکی از خانمهای معترض نیز در این باره گفت:« در ترکیه دموکراسی وجود ندارد. آنها نظر مردم را درباره اجرای پروژه عظیم تخریب پارک گزی در استانبول هم نمی پرسند. ما دموکراسی نداریم.»

یکی از جوانان ترک نیز گفت:« ما می خواهیم پارک خودمان را داشته باشیم. ما می خواهیم میدان تقسیم را داشته باشیم. به نظرم، اردوغان معترضان را می کشد زیرا نمی تواند به خواست خودش برسد.»


«المانتیور» بررسی کرد:
طی چند روز اخیر، استانبول و شماری دیگر از شهرهای ترکیه، شاهد اعتراضات شدید علیه سیاست های دولت عدالت و توسعه بوده که تاکنون، حتی به کشته شدن سه نفر نیز انجامیده است. اما در میانه همه واکنش های گوناگون دولتمردان ترکیه نسبت به این وقایع، سایت تحلیلی «المانیتور» به بررسی دلایلی پرداخته که بر اساس آن ها، اردوغان باید از این اعتراضات خوشحال باشد.
کد خبر: ۳۲۴۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۲
ده دلیل که اردوغان از اعتراضات اخیر خشنود است!طی چند روز اخیر، استانبول و شماری دیگر از شهرهای ترکیه، شاهد اعتراضات شدید علیه سیاست های دولت عدالت و توسعه بوده که تاکنون، حتی به کشته شدن سه نفر نیز انجامیده است. اما در میانه همه واکنش های گوناگون دولتمردان ترکیه نسبت به این وقایع، سایت تحلیلی «المانیتور» به بررسی دلایلی پرداخته که بر اساس آن ها، اردوغان باید از این اعتراضات خوشحال باشد.

به گزارش «تابناک»، سایت تحلیلی المانیتور در مطلبی طنزآلود و کنایه آمیز، به انتقاد از سیاست های دولت اردوغان و به ویژه سرکوب مردم ترکیه در اعتراضات اخیر پرداخته است. نویسنده این مطلب، با مطرح کردن این فرض که اگر اردوغان در شبکه اجتماعی «توئیتر» دارای یک حساب کاربری بود، چه مطالبی را درباره این وقایع ارسال می کرد، دلایل احتمالی وی برای خشنودی از این اوضاع را از زبان وی برمی شمرد:

1- شهرداری استانبول حمام رایگان در اختیار شهروندان می گذارد (اشاره به سرکوب اعتراضات با ماشین های آب پاش). پاکیزگی خوب است. این چیزی است که من نامش را خدمت رسانی می گذارم.

2- مشاغل جدیدی به وجود آمده است. می بینید که مردم در میدان تقسیم، ماسک می فروشند. این موضوع به ویژه برای رأی دهندگان کرد که بیکار هستند، بسیار خوب است.

3- وزیر فرهنگ من دیگر تلاش نخواهد کرد زمانی که در سفر هستم، با کشف یک شیء تاریخی دیگر در موزه ای ناشناخته در اروپا، توجه عمومی را از من دور کند.

4- مقامات اطلاعاتی من از وقتی روند صلح با کردها آغاز شد، احساس کسالت می کردند. اما اکنون آن ها می توانند به ردگیری عوامل خارجی نفوذکننده در تظاهرکنندگان بپردازند. راستش را بخواهید، به نظر من همه تظاهرکنندگان عوامل بیگانه هستند.

5- چه کار خوبی کردم که سهام کارخانه تولید گاز اشک آور را خریدم. حالا می توانیم برای پر کردن دوباره کپسول ها، سفارش های عظیم بگیریم. من عاشق کسب و کار آزاد هستم.

6- اعضای کمیته المپیک خواهند دید که ما می توانیم شمار زیادی از جوانان را در یک لحظه برای مشارکت در هر چیزی بسیج کنیم. تازه آن ها بعد رفتن خودشان همه جا را تمیز می کنند. استانبول 2020!

7- حالا من نسخه ترکی «توئیتر» را راه اندازی خواهم کرد؛ کاری که همیشه تمایل داشتم انجامش دهم. اسمش را هم می گذارم «کلاغ». محدودیت 140 کاراکتری توئیتر را هم برمی دارم و برای بزرگداشت سال فتح استانبول، از 1453 کاراکتر استفاده می کنم.

8- بالاخره می توانم درباره معنای دموکراسی با عبدالله گل مناظره کنم. او باید چیزهای زیادی یاد بگیریم و من به او یادآوری خواهم کرد که انتخابات، همه چیز و پایان همه چیز نیست. همه چیز بستگی به این دارد که چه کسی قوانین انتخاباتی را وضع کند.

9- به زنانی که در میدان تقسیم هستند نگاه کنید. چه کسی آن ها را به اینجا آورد؟ من آوردم! با این همه آن ها باز هم انتقاد می کنند که دولت من ضد زن است. در قدم بعدی، با ساخت یک مرکز خرید، می خواهم نشان دهم که زنان می توانند آزادانه و به همراه سه بچه ای که من وادارشان کرده ام که داشته باشند، در میدان تقسیم به خرید بپردازند.

10- من تنها کسی هستم که می تواند ترکیه را دموکراتیک کند. طی یک شب، من به اوباش و حاشیه نشینان قدرت دادم و آن ها را به جریان اصلی تبدیل کردم. اکنون جوانان 25 تا 35 ساله فضای تنفسی لازم برای ساخت جامعه مدنی پر شور این کشور را فراهم خواهند کرد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 12 خرداد 1392 توسط جاوید س
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


شرکت فنی مهندسی آب سازه ابرار