تبلیغات
shaghayegh sorkh - اشک تمساح و دم خروس
shaghayegh sorkh
دلا غافل زسبحانی چه حاصل - اسیر نفس شیطانی چه حاصل

سر سپردگی اردوغان به غرب و ارتجاع منطقه چیز جدیدی نیست که بسیاری از مردم مسلمان و انقلابی ، آن را ندانند و از روزی که پرچم مبارزه با حکومت قانونی سوریه را بدست گرفت و از ملک ضد الله و امیر قاطر و اخوان الکافرین سوره یار گیری کرد و پول جهت اجیر کردن تروریست ، از آنها گرفت فاصله زمانی زیادی نمی گذرد که مردم آنرا به فراموشی سپرده باشند و در عین حالی که دست به سینه اوامر اربابان خود بوده و گوش به فرمان آنهاست جای بسی تعجب دارد که برای مرسی و دار و دسته اش اشک تمساح می ریزد و چنان می گرید که دل هر قورباغه ای هم برایش کباب می شود و انسان می ماند که فردی به این با احساسی چگونه جنایات گروه النصره و سایر تروریست ها را ساماندهی می کند و از سر بریدن طایفه ای مردم سوریه ککش نمی گزد ولی برای نامه دختر رهبر اخوان مصر اشک ماتم می ریزد ؟؟

اردوغان برای چه کسی اشک می‌ریزد؟


تا چندی پیش، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، به عنوان فردی قاطع و سیاستمداری قابل شناخته می شد که توانسته نفوذ منطقه ای و بین المللی کشور خود را به حد قابل قبولی افزایش دهد. اما به نظر می رسد تحولات اخیر در سطح منطقه و ناکامی های سیاست خارجی آنکارا تا جایی پیش رفته که وی را به واکنش های احساسی، همچون اشک ریختن در مقابل دوربین تلویزیون واداشته است.

به گزارش «تابناک»، سه روز پیش، نخست وزیر ترکیه که در یک برنامه زنده تلویزیونی در شبکه «Ukle»، وابسته به جزب حاکم عدالت و توسعه حاضر شده بود، پس از خوانده شدن یک نامه در این برنامه، احساساتی شده و نتوانست به برنامه ادامه دهد. 

در بخشی از این برنامه که به طور زنده پخش می شد، ترجمه نامه ای قرائت شد که «محمد البلتاجی»، رهبر اخوان المسلمین، خطاب به دخترش که در ناآرامی های اخیر مصر کشته شده بود نوشته بود. در میانه قرائت این نامه، اردوغان نتوانست جلوی اشک های خود را بگیرد و پس از چند دقیقه، دست اندرکاران شبکه مذکور ناچار شدند به برنامه پایان دهند. 

«قدری گورسل»، تحلیلگر سایت «المانیتور» در مطلبی با اشاره به این موضوع می نویسد این نخستین بار بود که مردم ترکیه، اردوغان را که 11 سال است قدرت را در این کشور در اختیار دارد، در چنین حالت احساسی مشاهده می کردند. 

به عقیده وی، هرچند به هیچ وجه نمی توان گفت که اردوغان در این اقدام خود صداقت نداشته، اما این موضوع که وی در مقابل تحولات مصر شدیدترین واکنش های احساسی و همچنین انتقادآمیز را از خود نشان داده، از یک نوع «منطق سیاسی» پیروی می کند. هرچه باشد، میان حزب حاکم در ترکیه و سازمان اخوان السلمین رابطه ای بی واسطه وجود دارد.

اردوغان برای چه کسی اشک می‌ریزد؟ + فیلم

رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه و همراهان وی، اهمیت ایدئولوژیک فراوانی برای رابطه خود با اخوان قائل هستند. آن ها این رابطه را رابطه ای تاریخی و راهبردی می بینند که در راستای استقرار نظامی جدید در سرتاسر منطقه شرق مدیترانه و کل جهان اهل سنت قرار دارد. 

حزب عدالت و توسعه اهمیت بسیار زیادی برای «بین الملل گرایی اخوانی» خود قائل است. بر همین اساس، کاملاً طبیعی است که با کنار رفتن رهبری وابسته به اخوان در مصر، دولتمردان ترکیه احساس ناکامی و شکست کنند. به هر حال، اکنون پروژه کلان تاریخی آن ها با ناکامی مواجه شده است. 

علاوه بر مصر، اخوان و گروه های وابسته به آن در سوریه نیز با وضعیت خوبی مواجه نیستند و بر خلاف انتظارات ترکیه، به هیچ وجه به پیروزی در برابر اسد نزدیک نیستند. گروه های وابسته به اخوان در غزه (حماس) نیز با وضعیت خوبی مواجه نیستند. اکنون تنها حزب «النهضه» تونس برای اخوانی ها باقی مانده است. این شکستی است که به سختی می توان آن را جبران کرد. 

بر این اساس، واکنش های تند و احساس اردوغان به وقایع مصر، به هیچ وجهی امری عجیب و دور از انتظار نیست. وی روز 15 اوت نیز با اتخاذ لحنی ایدئولوژیک در رابطه با مصر گفته بود: «یک روز، دیر یا زود، یک موسی ظهور خواهد کرد تا ظالمان را به سزای اعمال خود برساند». وی همچنین به طور مکرر برای کشته شدگان اخوانی در حوادث مصر از لفظ «شهید» استفاده کرده و «شهادت طلبی» مردم این کشور را بازکننده راه دموکراسی برای مصر می خواند.  

به هر حال، بر هیچ کس پوشیده نیست که این روزها، اردوغان و همراهان وی در سیاست خارجی خود با وضعیت چندان جالبی روبرو نیستند. آیا در آینده باید باز هم منتظر اشک های اردوغان باشیم؟

لینک فیلم http://www.tabnak.ir/fa/news/340922/%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%DA%A9-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

نوشته شده در تاريخ دوشنبه 4 شهریور 1392 توسط جاوید س
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


شرکت فنی مهندسی آب سازه ابرار