تبلیغات
shaghayegh sorkh - یک گام به جلو
shaghayegh sorkh
دلا غافل زسبحانی چه حاصل - اسیر نفس شیطانی چه حاصل

درسی که رهبران عزیز انقلاب اسلامی ایران
 به مردم منطقه و رهبران سیاسی آنها می دهند

اشتباه استراتژیك عرفات

|گفتاری از آقای حسین شیخ‌الاسلام درباره‌ی دیدار رهبر انقلاب با اسماعیل هنیه|

وقتی تاریخ انقلاب فلسطین و به‌ویژه پیشینه‌ی جنبش فتح و سازمان آزادی‌بخش فلسطین را مرور كنیم، درمی‌یابیم هنگامی كه جنبش فتح در داخل سازمان آزادیبخش نفوذ ‌كرد و سران آن را به دلیل سازشكار بودنشان كنار ‌زد، موفق شد بر سازمان سیطره پیدا كند و نقش تاریخی خود را در ایجاد مقاومت اسلامی ایفا نماید. اصلاً این سبك مقاومت مدرن و تشكیلاتی در برابر رژیم صهیونیستی از این تاریخ به بعد شكل ‌گرفت وگرنه مقاومت تا پیش از آن تنها در قالب‌های مردمی و كلی بود...

 

وقتی تاریخ انقلاب فلسطین و به‌ویژه پیشینه‌ی جنبش فتح و سازمان آزادی‌بخش فلسطین را مرور كنیم، درمی‌یابیم هنگامی كه جنبش فتح در داخل سازمان آزادیبخش نفوذ ‌كرد و سران آن را به دلیل سازشكار بودنشان كنار ‌زد، موفق شد بر سازمان سیطره پیدا كند و نقش تاریخی خود را در ایجاد مقاومت اسلامی ایفا نماید. اصلاً این سبك مقاومت مدرن و تشكیلاتی در برابر رژیم صهیونیستی از این تاریخ به بعد شكل ‌گرفت وگرنه مقاومت تا پیش از آن تنها در قالب‌های مردمی و كلی بود.

تا این‌جا كارها خوب پیش ‌رفت، اما مشكل هنگامی آغاز شد كه همین جبهه‌ی مقاومت هر چه جلوتر ‌رفت، بیشتر كوتاه ‌آمد. خطای راهبردی مقاومت نیز این بود كه عرفات را فدای خود كرد. صهیونیست‌ها آن‌قدر عرفات را از مواضع اولیه‌اش عقب نشاندند تا نهایتاً منزوی شد و سپس در همان انزوا او را كشتند. در این میان هدف آمریكا و اسرائیل از محو عرفات آن بود كه بتوانند عنصری مانند ابومازن را روی كار بیاورند؛ كسی كه تفكرش فرسنگ‌ها از جریان مقاومت فاصله دارد و از این نظر مانند عرفات نیست. از طرف دیگر در مورد مسائل اعتقادی و باورهای دینی او هم سؤال‌هایی وجود دارد.

اشتباه جبران‌ناپذیر عرفات نه‌تنها موجب فدا شدن خود او شد، بلكه فتح و سازمان آزادی‌بخش نیز فدای این اشتباه او شدند. عرفات، ابوجهاد و خالدالحسن از پایه‌گذاران و عناصر اصلی سازمان فتح بودند كه هر سه پیش از آن عضو إخوان‌المسلمین بودند. البته در آن زمان إخوان‌المسلمین رنگ جهادی نداشت و بیشتر كارهایش صبغه‌ی فرهنگی، تبلیغی و آموزشی داشت. بعدها حماس از درون كارهای ایدئولوژیك و فرهنگی إخوان متولد شد. پس در واقع ریشه‌ی حماس و ریشه‌ی عرفات در یك خاك است. این‌كه رهبر معظم انقلاب در دیدار اسماعیل هنیه با ایشان، نكاتی را درباره‌ی یاسر عرفات به او گوشزد نمودند، به این سبب بود كه چنین اشتباهی دوباره تكرار نشود، زیرا این راه یك بار طی شده است و طرف مقابل با همین قواعدی كه امروز بازی می‌كند، یك بار ما را از میدان به در كرده است.
 

به طور كلی محمود عباس با مقاومت مسلحانه و درگیری مخالف است و بخشی از بدنه‌ی مقاومت به همراه عباس داشتند به این نتیجه می‌رسیدند كه مقاومت فلسطین تبدیل به یك مقاومت مردمی آرام و غیر مسلحانه شود. این دقیقاً همان اشتباهی بود كه عرفات مرتكب آن شد.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif فلسطین؛ امّ‌القضایای منطقه
قضیه‌ی فلسطین مادر تمامی قضایای منطقه‌ی ما است، زیرا بیشترین ظلم و ستم منطقه در آن‌جا اتفاق افتاده است. مهم‌ترین هدف استكبار و اسرائیل نیز تثبیت این ظلم غیر قابل چشم‌پوشی است. عكس‌العمل در مقابل این ظلم هم كم نیست. به همین خاطر قضیه‌ی فلسطین به یك موضوع محوری تبدیل شده است. وقتی ملت‌های منطقه مشاهده كردند كه مقاومت فلسطین با تكیه بر اسلام و به لطف خداوند و به كمك ایران، افتخاری مانند جنگ 22روزه را خلق كرد، تأثیرات روحی و معنوی بسیاری از این پیروزی گرفتند و این مسأله الهام‌بخش آنان بود. آنها دریافتند كه می‌توانند عزت سركوب‌شده‌ی خود را بار دیگر با تكیه بر مقاومت اسلامی احیا كنند. به همین خاطر است كه رهبر معظم انقلاب خطاب به هنیه تصریح ‌كردند كه بخشی از علل بیداری اسلامی امروز در منطقه، نتیجه‌ی ایستادگی مردم و گروه‌های مقاومت فلسطینی است. یكی از دلایل فشار بیش از حد به جمهوری اسلامی نیز از سال‌های گذشته تاكنون این است كه ایستادگی ایران در برابر استكبار و مقابله‌اش با جبهه‌ی ظلم و كفر برای دیگر كشورهای منطقه الهام‌بخش بوده و هم‌اكنون نیز به مردم منطقه منتقل شده است.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif چشم در چشم دشمن
این یك مَثل معروف است كه شما هر چه عقب‌نشینی كنید، طرف مقابل بیشتر پیشروی می‌كند. آقای دكتر ولایتی یك بار تعریف می‌كردند كه من خدمت حضرت امام رحمه‌الله رسیدم و از ایشان پرسیدم در عرصه‌ی سیاست‌ خارجی چگونه باید در برابر مستكبران و دشمنان زورگو بایستیم؟ حضرت امام رحمه‌الله فرموده بودند: مشتت را گره می‌كنی، پایت را جلو می‌گذاری، چشمت را گره می‌كنی توی چشم دشمن و آن‌قدر به او نگاه می‌كنی و آن‌قدر ایستادگی می‌كنی تا او از رو برود. آن‌قدر جلویش می‌ایستی تا یك پایش را عقب بگذارد و تا پایش را عقب گذاشت، تو دوباره پایت را جلوی پای او می‌گذاری.

عرفات اما دقیقاً بر خلاف تجربه‌ی فوق و عكس آن عمل كرد. یعنی مرتكب یك خطای راهبردی شد. عرفات در اصل به امید برخی دستاوردهای سیاسی مقطعی كه بیشتر آنها هم بازی و توخالی بود، مواضع راهبردی خود را از دست داد. مردان بزرگ اشتباهاتشان هم بزرگ است و سرنوشت عرفات مصداق بارز این سخن است.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19052/smpf.jpg

نهایت خفت یک رهبر در برابر دشمن جنایتکار

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif شعبده‌بازی محمود عباس
در بحبوحه‌ی این هیاهوها و جنجال‌های سیاسی، وقتی محمود عباس نتوانست حداقل آن چیزی را تأمین كند كه مطابق نظر سازشكاران فلسطینی باید تأمین می‌شد ولذا دریافت كه موقعیتش در معرض نابودی است، تصمیم گرفت دست به یك شعبده‌بازی بزرگ بزند؛ این‌كه كرسی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در سازمان ملل متحد را به كرسی دولت مستقل فلسطینی تبدیل كند، دولتی كه نه سرزمین دارد و نه حاكمیت و نه مرز مشخص و البته اسرائیلی‌ها نیز همچنان در سرزمین‌های غصب‌شده حضور دارند. این یعنی اقدام محمود عباس كاملاً صوری است و واقعاً چیزی را تغییر نمی‌دهد.

به هر حال محمود عباس این شعبده‌بازی را انجام داد و متأسفانه بعضی جناح‌های داخل مقاومت هم با این شعبده‌بازی همراهی كردند و این اقدام محمود عباس را شجاعت نامیدند. این روند همین‌طور ادامه یافت تا این‌كه بر خلاف قواعد موجود فلسطین، پذیرفتند كه محمود عباس حتی به عنوان نخست‌وزیر هم معرفی شود؛ یعنی یك نفر با دو سِمت. كم‌كم كارهای سیاسی نیز به‌موازات همین انحراف در داخل مقاومت رشد كرد و گسترش یافت.
 
تحلیل من این است؛ آن‌جا كه رهبری فرموده‌اند: «باید همواره مراقب نفوذ عناصر سازشكار به كالبد مقاومت بود؛ زیرا بروز بیماری، تدریجی است.» این اشاره به همین موضوع مذكور دارد. به طور كلی محمود عباس با مقاومت مسلحانه و درگیری مخالف است و بخشی از بدنه‌ی مقاومت به همراه عباس داشتند به این نتیجه می‌رسیدند كه مقاومت فلسطین تبدیل به یك مقاومت مردمی آرام و غیر مسلحانه شود. این دقیقاً همان اشتباهی بود كه عرفات مرتكب آن شد.

رهبری نیز در دیدار با اسماعیل هنیه اشاره كردند كه بروز بیماری تدریجی است و نفوذ عناصر سازشكار كم‌كم ساختار مقاومت را تضعیف كرده و به فروپاشی نزدیك می‌كند. البته رهبر معظم انقلاب در همان دیدار می‌فرمایند: «ما در ایستادگی شما و بسیاری از برادران مقاومت تردید نداریم و مردم نیز از مقاومت فلسطین انتظاری جز ایستادگی ندارند.» این بیان ایشان نشان می‌دهد كه حركت جناح اكثریت مقاومت فلسطین -بر خلاف جناح خاصی كه درباره‌ی آن توضیح داده شد- به دنبال إحقاق حقوق حقه‌ی مردم فلسطین و بازگرداندن فلسطین به فلسطینیان است. البته این موضع مورد تأیید و تأكید رهبر انقلاب اسلامی نیز هست.

رصد فعالیت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با تجهیزات اپتیك بومی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هواپیماهای نظامی موجود در دنیا به پنج نسل تقسیم می‌شود كه ارتقای هواپیماهای كشور به هواپیماهای نسل چهارم از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است.

به گزارش ایسنا، سردار احمد وحیدی، صبح دوشنبه در حاشیه یازدهمین كنفرانس سه روزه انجمن هوا فضای ایران كه در دانشگاه «شهید ستاری» برگزار شد در خصوص برنامه‌های فضایی ایران گفت: در سال آینده برای ماهواره‌بر «سیمرغ» ارتفاع مدار 500 كیلومتری را در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم بتوانیم ماهواره‌های ساخته شده را در مدار 500 تا 600 كیلومتری قرار دهیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین طی سخنانی در این كنفرانس از طرح‌های در دستور كار ایران برای ساخت هواپیماهای جنگی در آینده خبر داد.

سردار وحیدی با اشاره به این كه بسیاری از كشورهای جهان به جز آمریكا و روسیه در حال حاضر ساخت هواپیما را تحت لیسانس كشور دیگری یا در قالب پروژه‌ای مشترك انجام می‌دهند، بر توانمندی متخصصان ایرانی در ساخت هواپیماهای نظامی و جنگی تاكید كرد و گفت: ایران به دستاوردهای مهمی در حوزه هوایی رسیده كه جنگنده بومی «صاعقه» كه به ناوگان نیروی هوایی ارتش پیوسته از جمله این دستاوردها به شمار می‌رود.

وی، «هوا فضا» را موضوعی بسیار مهم و استراتژیك دانست و ادامه داد: اگر به نخستین هواپیمای ساخته شده، نخستین راكت پروازی و نخستین ماهواره‌ی پرتابی نگاه كنیم می‌توانیم مسیر توسعه‌ بخش هوا فضا را به درستی دنبال كنیم.

سردار وحیدی با بیان این كه حدود 110 هزار هواپیما در دنیا وجود دارد، تصریح كرد: بر اساس آمارهای موجود 38 هزار و 600 هواپیما، نظامی و 19 هزار هواپیما، تجاری هستند و این مساله نشان دهنده رشدی بزرگ در حوزه هوایی است.

همچنین در حوزه فضایی حدود سه‌هزار ماهواره با ماموریت‌های مختلف مخابراتی، سنجش از راه دور، نظامی، جاسوسی و غیره در فضا وجود دارد كه رشد پرشتاب بشر در این حوزه را نشان می‌دهد.

سردار وحیدی در ادامه در خصوص پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه‌های موشكی دنیا خاطرنشان كرد: در زمینه موشكی و در بخش‌های ماهواره‌برها و موشك‌های نظامی، امروز توان بسیاری برای كشورهای دنیا در مقایسه با آنچه شروع كرده‌اند، وجود دارد و همچنین برنامه‌های آینده‌ی آنها نشان از حرفهای بسیار مهمی است كه خواهند داشت و در این زمینه می‌توان به آسانسورهای ماهواره‌یی، هواپیماهای جایگزین، شاتل‌ها، توسعه ایستگاه‌های فضایی و بهره‌برداری از مدارهای مختلف زمین اشاره كرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به هواپیماهای مافوق صوت، آن را از جمله پیشرفت‌هایی خواند كه آینده را در گرو خود خواهند داشت.

وی با بیان این كه غالب كنوانسیون‌های بین‌المللی در جهت استفاده صلح‌آمیز از فضا، بیانیه‌ها و تاكیداتی دارند، گفت: علی‌رغم تاكیدات این كنوانسیون‌ها، استفاده از فضا برای برخی سودجویان در زمینه‌های نظامی و در راستای نظامی‌ كردن فضا ادامه دارد كه جنگ ستارگان یكی از مصداق‌های بارز این بهره‌برداری و سودجویی است.

وحیدی ادامه داد: در آینده، حوزه هوافضای كشور، حوزه‌ای بالنده و دارای رشد روز افزون است، بر توجه به آینده پژوهی و آینده‌ اندیشی به این حوزه تاكید كرد.

وی با اشاره به جایگاه علمی ایران در زمینه‌ی هوا فضا در جهان تصریح كرد: برای حوزه‌های بسیار متنوع و صنایع هوا فضا یكی از زیرساخت‌های مهم، همگرایی بین بخش‌های نظامی و غیر نظامی در كشور است كه برگزاری چنین كنفرانس‌های علمی نشان از این همگرایی بوده و موجبات افزایش توانمندی‌ها و بهره‌برداری از آنها را فراهم می‌آورد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص پیشرفت‌ها و دستاوردهای اخیر صنایع هوا فضا در بخش‌های مختلف در كشور تصریح كرد: در حوزه‌ی هوایی و در بخش نظامی هم اكنون متنوع‌ترین هواپیماها در منطقه به ایران اختصاص دارد.

سردار وحیدی ادامه داد: در زمینه‌ی موتور هواپیماها نیز به پیشرفتهای خوبی دست یافته‌ایم به گونه‌ای كه هم اكنون در حال بهره‌برداری از مینی‌موتورهای جت بوده و برای طراحی و ساخت موتورهای بزرگ مانند توربوجت و توربوفن‌ها برنامه‌های مختلفی در دستور كارداریم. همچنین توانمندی‌ها و پتانسیل‌های كشور نشان می‌دهد كه می‌توانیم در آینده در زمینه‌ی ارتقای نسل هواپیماها در كشور و ساخت هواپیماهای نسل چهارم گام برداریم.

 وی همچنین در خصوص دستاوردهای كشور در زمینه‌ هواپیماهای مسافربری خاطرنشان كرد: پس از ایران 140 كه در حال حاضر در ایران به پرواز درآمده و به بهره‌برداری رسیده است، درصددیم تا در آینده هواپیماهای گشت دریایی را تولید كرده و به عنوان یكی دیگر از دستاوردهای هوایی كشور به پرواز درآوریم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: ایران در حوزه‌ی موشكی در بین 10 كشور برتر دنیا قرار دارد و ششمین یا هفتمین كشور دنیا در این زمینه است. همچنین در زمینه‌ی ماهواره‌برها امروز در جایگاه هشتم جهان قرار داریم.

وحیدی با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نوید دانشگاه علم و صنعت تصریح كرد: در سال آتی شاهد پرتاب ماهواره‌ی طلوع و فجر با ماهواره‌بر سیمرغ خواهیم بود كه یكی از دستاوردهای ارزشمند در زمینه‌ فضایی برای كشور به حساب می‌آید و همچنین قرار دادن ماهواره در مدار جئو و در فاصله 36 هزاركیلومتری از زمین، یكی از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به شمار می‌آید.

وی با اشاره به برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ی طراحی و ساخت هواپیماهای مسافربری اذعان كرد: پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده 70 درصد هواپیماهای مسافربری در مقیاس‌های 150 نفره باشد.

سردار وحیدی با بیان این كه در حوزه‌ رادارها نیز برنامه‌هایی در دست اجرا داریم، ادامه داد: پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌ اپتیك و سیستم‌های اپتیكی صورت گرفته است به گونه‌ای كه توانسته ایم با طراحی و ساخت سیستم‌های اپتیكی در كشور به خوبی ایستگاه‌ فضایی بین‌المللی و فعالیت فضانوردان كه از ایستگاه فضایی خارج می‌شوند و همچنین فرایند جدا شدن ماهواره از ماهواره‌بر را با سیستم‌های اپتیكی زمینی مشاهده كنیم كه یكی از دستاوردهای كاملا بومی در كشور است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین با اشاره به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های بالای كشور در زمینه‌ی هواپیماهای بدون سرنشین ادامه داد: تمامی این دستاوردها و موفقیت‌های كشور در زمینه‌ی هوافضا نشان می‌دهد كه در حال حاضر در نقطه‌ی شروع قرار داشته و باید برای عبور از مسیر و راه بلندی كه جمهوری اسلامی ایران در پیش رو دارد، به تقویت این دستاوردها بپردازیم كه همت بالا و والای محققان، دانشمندان، دانشجویان و جوانان كشور را می‌طلبد.

وی در پایان با اشاره به این كه هواپیما و محصولات هوا فضا به عنوان مهمترین دستاوردهای علمی و مادی بشر در جهان قلمداد شده و از این علوم به عنوان علوم برتر سخن به میان می‌آید، اظهار امیدواری كرد تا با گام برداشتن در مسیر و افق‌های بلند ترسیم شده در زمینه هوا فضا بتوان با عزم ملی، جمعی و بهره‌مندی از خلاقیت و پشتكار دانشمندان و جوانان كشور به اهداف ترسیم شده در این زمینه دست یابیم.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 30 بهمن 1390 توسط جاوید س
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


شرکت فنی مهندسی آب سازه ابرار